ŞANTİYE GÜVENLİĞİ

Şantiye; bir yapının en az maliyetle oluşturulabilmesi için, o yapıya ait makine, malzeme ve iş gücü arasındaki dengenin birlikte ve en iyi şekilde sağlanabilmesi için yapının inşa edileceği yere denilmektedir. Bu hususların yerine gelebilmesi için şantiye güvenliği iyi sağlanmalıdır.

Şantiye güvenliği söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bunlar; şantiyenin çalışma alanı belirlenerek giriş çıkış noktalarının kontrol altına alınması, inşaat çevre çitinin güzergâhı belirlenerek bu alanlarda devriye hizmeti verilmesi, şantiye enerji hattının ve elektrik sistemlerinin kontrol edilmesi, inşaat yapılan sahanın alt yapılarının kontrol edilmesi, araçlar için otopark ve tamirhane gibi yerler ayrılması, şantiyeye giden yolların ve kullanılarak araçların kontrol edilmesi, şantiye için orada kaç işçi çalışacağının, ne kadarının orda kalacağının ve kalanların kullanacakları tuvalet gibi alanların ayarlanıp kontrol altına alınması ve iş kazaları esnasında gidilecek en yakın hastanenin belirlenmesidir.

Şantiye güvenliği sağlanması söz konusu olduğunda en iyi firma seçilerek onunla çalışılması gerekmektedir. Her firma işini özen göstererek yapmamaktadır. Firma sizin işinizi kendi işi, sizin güvenliğinizi kendi güvenliği görerek çalışmalıdır. Maliyeti daha uygun diye kalitesinden emin olmadığınız bir firma ile çalışırsanız ilerde hem maddi hem de manevi sonuçlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Güven group güvenliksizlere kaliteli bir çalışma sunarak hem şantiyenizin güvenliğini sağlar hem de sizi olası problemlerden korumuş olur.